Kreativ od Marka Pavlase

Celý proces návrhu rodinného domu mě od prvních skic až po realizaci bavil a z výsledku mám radost. Jsem toho názoru, že minimálně polovina úspěchu záleží na klientovi a na jeho zadání. S klienty se mi pracovalo velice dobře. Zadání a představy o jejich budoucím bydlení byly rozumné a inspirativní. Vzhledem k limitovanému rozpočtu jsme museli být střídmí, zejména co se týče velikosti domu. Zároveň jsme chtěli, i vzhledem k okolní zástavbě, dodržet tradiční tvar domu se sedlovou střechou. Na druhou stranu jsme ale chtěli domu vtisknout moderní charakter.

Přestože má dům poměrně skromné půdorysné rozměry, chtěli jsme dosáhnout pocitu volného a prostorného interiéru. Proto je podkroví v patře otevřené. Místnosti tak mají poměrně vysoký strop a působí vzdušně i přesto, že nejsou příliš velké. Zároveň jsme do stropu nad jídelní stůl umístili otvor, který vizuálně propojuje přízemí s patrem. Je to další prvek, kterým jsme chtěli podpořit dojem vzdušného interiéru. Když jsem pak tyto prvky viděl v reálu, měl jsem radost z toho, že záměr splnil očekávání. Dům, přestože není moc velký, působí prostorným dojmem. Masivní dřevěná konstrukce stěn navíc interiéru vtiskla specifický charakter.

Proto, abychom dosáhli moderního charakteru domu, využili jsme řešení střechy bez přesahů se skrytými žlaby. Vzhledem k tomu, že se jedná o dřevostavbu, logicky jsme použili dřevo i pro fasádu. Tím jsme dosáhli soudobého architektonického vyjádření i při použití archetypálního tvaru rodinného domu.

Autor: 
Ing. arch. Marek Pavlas, Ph. D.
Cena: 
od 5 472 000,- bez DPH a základové desky
Užitná plocha: 
96 m2
Potřeba tepla k vytápění: 
17 kWh/m2rok